Zadzwoń do nas Napisz do nas

Pracodawco przygotuj się na e - zwolnienia

Od lipca jedyną honorowaną formą poświadczenia choroby będą e – zwolnienia. Zwolnienia lekarskie wypisywane na tradycyjnych drukach przestaną funkcjonować.

Od 2 lat lekarze mogą wystawiać zwolnienie lekarskie zarówno na tradycyjnych drukach, jak i w formie elektronicznej. 1 lipca znikną charakterystyczne bloczki ręcznie wypisywanych zwolnień, a zastąpią je e - zwolnienia. Jak ta zmiana wpłynie na funkcjonowanie pracodawców, i czy w ogóle wpłynie?

 

Dziś elektroniczne zwolnienia stanowią ok. 10 procent wszystkich zwolnień wystawianych przez lekarzy. To znaczy, że nie wszyscy pracodawcy w praktyce przeszli proces usprawiedliwiania nieobecności chorego pracownika drogą elektroniczną.

 

E – zwolnienia. Jak wygląda obieg dokumentów w firmie?

 

Obieg e - dokumentów poświadczających niedyspozycję pracownika różni się, w zależności od tego, czy firma posiada swój profil w elektronicznym systemie ZUS, czy nie.

Pracodawcy, którzy nie posiadają swojego profilu w ZUS PUE otrzymają wydruk e – zwolnienia wygenerowany przez medyka w systemie. Do zakładu pracy doręczy je pracownik w takim samym trybie, jak robi to obecnie, dostarczając zwolnienie na ręcznie wypełnionym druku.

 

Pracodawca, który posiada dostęp do ZUS PUE uzyska informację o chorobie pracownika w momencie, gdy lekarz wprowadzi zwolnienie do systemu. Dla zakładu pracy to spory plus. Po pierwsze, dzięki błyskawicznej informacji o nieobecności pracownika, można ustalić konieczne zastępstwa. Po drugie, taki system sprzyja lepszej kontroli nad sposobem wykorzystywania zwolnień przez zatrudnionych.

 

System e – zwolnień zakłada również wystawianie przez pracodawców pełnomocnictw dla biur rachunkowych. W ten sposób księgowi będą mogli samodzielnie pobierać e – zwolnienia osób zatrudnionych w firmie.

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami