Zadzwoń do nas Napisz do nas

Polski system podatkowy na 2 z plusem

9 stycznia 2018 roku uczestnicy VIII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG ocenili polski system podatkowy. W dzienniczku resortu finansów znalazł się mierny z plusem.

 

Ocena polskiego systemu podatkowego dokonywana jest corocznie podczas Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG przez przedstawicieli kadry zarządzającej krajowych przedsiębiorstw. Na podstawie ich opinii stworzono mało optymistyczny raport.

 

W porównaniu z rokiem ubiegłym średnia ocena polskiego systemu podatkowego nie zmieniła się ani jedną dziesiętną i nadal wynosi 2,2. To wartość bardzo niska, zważywszy na fakt, że górny limit wyznaczony był na poziomie 5 punktów.

 

Poszczególne elementy systemu podatkowego oceniono następująco:

  • stabilność przepisów podatkowych 1,6 pkt. (spadek z 1,8 w 2017 r.);
  • wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach w prawie podatkowym 2 pkt. (bez zmian w porównaniu z2017 r.);
  • nastawienie urzędników administracji podatkowej 2,6 pkt. (wzrost oceny o 0,2 pkt. w porównaniu z minionym rokiem);
  • częstotliwość publikowania przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnych 2,5 pkt., tj o 0,1 pkt więcej niż w 2017 r.,
  • możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowej 2,5 pkt. (w 2017 r. ocena tego elementu wyniosła 2,3 pkt.).

 

W badaniu uczestniczyło 191 osób zarządzających polskimi przedsiębiorstwami oraz osób zajmujących się kierowaniem działami finansów w rodzimych firmach.

 

Cały raport można przeczytać na stronie:

http://inwestycje.pl/resources/Attachment/2018/02_14/file28979.pdf

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami