Zadzwoń do nas Napisz do nas

Od kiedy ulga na start w ZUS i mała firma bez rejestracji?

Konstytucja dla biznesu zawiera dwa elementy, na które czekają początkujący przedsiębiorcy - Ulga na start w ZUS i mała dz. gospodarcza bez rejestracji. Kto chce skorzystać z preferencyjnych rozwiązań musi zaczekać.

Ulga na start w ZUS i mała firma bez rejestracji czekają na podpis prezydenta

 

Pierwotnie projekt Konstytucji dla biznesu zakładał, że takie rozwiązania jak ulga na start w ZUS, czy mała firma bez rejestracji działalności gospodarczej wejdą w życie 31 marca br. (pisaliśmy o tym w artykule „Ulga na start – 6 miesięcy bez ZUS dla nowych firm”).

 

Prawdopodobnie termin ten byłby aktualny, gdyby nie poprawki senatu naniesione w projekcie. Choć sejm błyskawicznie je przyjął i Konstytucja dla biznesu czeka już tylko na podpis prezydenta, to trzeba się liczyć z tym, że udogodnienia dla przedsiębiorców zaczną obowiązywać nieco później.

 

Mała firma bez rejestracji i ulga na start w ZUS – kiedy przepisy zaczną obowiązywać?

 

Wielu początkujących przedsiębiorców wstrzymuje swoją decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej do czasu, gdy Konstytucja dla biznesu wejdzie w życie. W ten sposób będą mogli oni skorzystać m.in. z preferencyjnego oskładkowania ZUS.

 

Przepisy zawarte w Konstytucji dla biznesu zaczną obowiązywać 30 dni od daty ich ogłoszenia. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, prawdopodobnie nastąpi to w kwietniu 2018 r.

 

Pakiet na start – co zyskają początkujące i małe firmy?

 

Mała firma bez rejestracji

Przedsiębiorca nie musi rejestrować działalności, jeżeli miesięczne przychody nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. płacy minimalnej (obecnie – 1050 zł). Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

 

Ulga na start w ZUS

Przez pierwszych 6 miesięcy od założenia firmy nie trzeba opłacać ZUS. Później przedsiębiorca przechodzi na tzw. „mały ZUS”, z którego korzysta przez kolejne 24 miesiące.

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami