
Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy.
Minimalna składka, płacona przez zatrudnionego i zatrudniającego, ma wynieść od 3,5 proc. do maksymalnie 8 proc. Składki odprowadzane przez pracownika odejmowane będą od kwoty netto, za to liczone będą od kwoty brutto.
Składkowanie:
• składka powitalna, jednorazowa ze strony budżetu państwa - 250 zł,
• dopłata roczna ze strony budżetu państwa - 240 zł (dopłaty z FP),
• składka podstawowa pracodawcy - 1,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (możliwa dodatkowa – do 2,5 proc.)
• składka podstawowa pracownika - 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (możliwa dodatkowa- do 2 proc.)
Kiedy PPK zacznie obowiązywać w mojej firmie❓
Wszystko zależy od wielkości zatrudnienia:
➡️ podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób – od 1 lipca 2019 r.
➡️podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r.
➡️podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób – od 1 lipca 2020 r.
➡️podmioty zatrudniające poniżej 20 osób oraz sektor finansów publicznych – od 1 stycznia 2021 r.
Czy muszę uczestniczyć w PPK❓
PPK są programem dobrowolnym, a zrezygnować z niego będzie można poprzez złożenie specjalnego oświadczenie. Pracownik, który zrezygnuje z PPK, co cztery lata będzie jednak do niego automatycznie zapisywany. Jeżeli nadal nie wyrazi chęci dokonywania wpłat, będzie musiał złożyć pracodawcy kolejne oświadczenie o rezygnacji.
Natomiast przystąpienie do PPK będzie możliwe w każdym czasie.
Osoby w wieku od 18 do 55 lat będą automatycznie zapisywane do PPK. W pozostałych przypadkach wszystko zależeć będzie od wieku osoby zatrudnionej. W przypadku osób, które:
➡️ukończyły 55. rok życia, ale nie mają więcej niż 70 lat – pracownik powinien samodzielnie złożyć wniosek o przystąpienie do PPK.
➡️ukończyły 70. rok życia – nie mają możliwości przystąpienia do PPK.
Czy programem PPK będą objęci wszyscy❓
Program skierowany jest do około 11,5 mln Polaków. Nie jest istotne czy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy agencyjnej.
Środki zgromadzone w PPK, będą prywatną własnością uczestników programu.
Możliwość wypłaty zgromadzonych środków pojawia się w momencie osiągnięcia 60 lat albo 55 lat i uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Obligatoryjna wypłata środków następuje w przypadku ukończenia przez uczestnika 70 lat, jeżeli wcześniej nie wystąpił z wnioskiem o wypłatę środków.
W PPK możliwe są następujące formy wypłat:
➡️25% jednorazowo,
➡️75% ratalnie przez 10 lat,
➡️100% w formie świadczenia małżeńskiego przez 10 lat,
➡️wypłata transferowa do zakładu ubezpieczeń na świadczenie okresowe lub dożywotnie.
Opracowała:
Patrycja Pławska
Solid Księgowość